Przejdź do treści
Chemia2 pktReakcje w roztworach wodnychPełen arkusz PDFWzory i stałe fizykochemiczne

Zadanie nr 10 z Matury rozszerzonej 2024

W 150 cm³ wodnego roztworu chlorku manganu(II) o stężeniu molowym c=0,678 moldm3c = 0,678 \text{ mol}\cdot \text{dm}^{-3} i gęstości d=1,07 gcm3d = 1,07 \text{ g}\cdot \text{cm}^{-3} rozpuszczono 6,00 g hydratu tej soli o wzorze MnClX24HX2O\ce{MnCl2 . 4H2O}.
Na podstawie: Z. Dobkowska, K.M. Pazdro, Szkolny poradnik chemiczny, Warszawa 2020.

Oblicz, jaki procent masy otrzymanego roztworu stanowi masa chlorku manganu(II). Załóż, że objętość roztworu się nie zmieniła. Przyjmij wartości mas molowych: MMnClX2=126 gmol1M_{\ce{MnCl2}} = 126 \text{ g}\cdot \text{mol}^{-1} oraz MMnClX24HX2O=198 gmol1M_{\ce{MnCl2 . 4H2O}} = 198 \text{ g} \cdot \text{mol}^{-1}.

💡 Sfotografuj czytelnie cały zapis — równania, wzory, obliczenia.

💡 Pisz odręcznie jak na kartce — AI odczyta wzory, obliczenia i schematy.

Pokaż pełne rozwiązanie na Odrabiamy
Zaproponuj nową funkcjonalność w serwisie